
Akumulátory
Majte istotu, že Vaša čelovka vydrží svietiť celú cestu. Dokúpte si akumulátory alebo ich vymeňte za vyššiu kapacitu. Získate dlhšie svietenie alebo si vychutnáte najvyšší výkon po dlhší čas.
Akumulátory sú vyrábané pre konkrétnu čelovku alebo aj ako univerzálne v štandardizovaných prevedeniach.
Na čo slúžia akumulátory
Ako napovedá samotný názov, akumulátory akumulujú energiu na neskoršie použitie. Vďaka nim nemusíte kupovať jednorazové batérie. Stačí ich opakovane nabíjať.
Akumulátory - kapacita a výdrž
Dôležitá je prehľadnosť a ľahké porovnávanie. Akumulátory sú preto dodávané s kapacitou udávanou v miliampérhodinách - skratka mAh alebo odvodených jednotkách. Tento údaj nájdete priamo na samotnom akumulátore.
Pri výbere zvážte predpokladanú dĺžku používania (turistickej trasy) v pomere s potrebným svetelným výkonom. Pomôcť Vám môže tabuľka, ktorú zvyknú mať nabíjateľné čelovky uvedenú v návode na používanie.
Počas turistiky nepoužívame vždy najvyšší svetelný výkon. Zostatková výdrž akumulátorov sa tak bude priebežne meniť. Aj keď sú tieto hodnoty vždy individuálne, pre zjednodušenie ponúkame orientačné kapacity pre rôzne využitie.
- 2000 - 3000 mAh - kapacita, ktorá postačí na večerný návrat z turistiky a poskytne malú rezervu.
- 5000 mAh - ideálna kapacita pre dlhý nočný návrat domov. Umožní niekoľkohodinové svietenie.
- 7000 - 10 000 mAh - táto kapacita je už vhodná aj na dvoj až trojdňovú turistiku.
Typy akumulátorov
Akumulátory môžeme rozdeliť podľa viacerých vlastností. Toto sú tri najdôležitejšie, na ktoré sa zamerajte pri výbere.
Podľa spôsobu pripojenia:
- Zabudované akumulátory - sú priamo integrované. Môžu byť zabudované trvalo, alebo ľahko vymeniteľné v šachte pre akumulátor.
- Externé akumulátory - pripájajú sa káblom.
Podľa konštrukcie:
- Individuálne akumulátory - sú rozmerovo presne prispôsobené pre konkrétne použitie.
- Univerzálne akumulátory - majú štandardizované rozmery a parametre, preto umožňujú použitie naprieč rôznymi typmi čeloviek a výrobcov. Medzi univerzálne akumulátory môžeme zaradiť obľúbený typ 18650 alebo 21700.
Podľa zloženia:
- NiMh - nikelmetalhydrit. Obľúbený pri zabudovaných a univerzálnych akumulátoroch.
- Li-Ion - najčastejšie používaný pri externých akumulátoroch. Jeho zloženie je na báze lítia v kombinácii s Iónmi.
- Li-Pol (LiPo) - kombinácia lítia a polyméru. Moderný typ, ktorý si postupne nachádza uplatnenie.
Bezpečné používanie akumulátorov
Bezpečnosť je vždy na prvom mieste. Riaďte sa pokynmi, ktoré uvádzajú výrobcovia. Tie sú uvedené v návode na používanie a niektoré aj priamo na akumulátoroch.
Dôležité je všímať si teplotné obmedzenia počas nabíjania, ale aj počas používania. Všimnite si, či je vodoodolný (odolný voči dažďu) alebo vodotesný (odolný voči ponoreniu do vody). A nezabúdajte na používanie sieťového adaptéra so správnymi vlastnosťami a bezchybného kábla.












